77 433 88 88 office@dworbiskupi.pl
Dom Opieki Dwór Biskupi Aleja Lompy 3, 48-300 Nysa, 77 433 88 88

Kinezyterapia

Specjalne ćwiczenia lecznicze dostosowane do wieku, możliwości i problemu pacjenta. Kinezyterapia może angażować całe ciało, choć z naciskiem na objętą problemem okolicę ciała. Poza działaniem przeciwbólowym i usprawniającym zwiększa wydolność fizyczną organizmu i ogólną sprawność. To dobra forma rehabilitacji dla osób starszych – pobudza ciało, pozwala zachować sprawne stawy.

Aktywizacja i rehabilitacja seniorów

Kinezyterapia to nic innego jak terapia leczenia ruchem, która ma na celu usprawnić narząd ruchu u seniora. Polepsza jego motorykę, zwiększa zakres ruchów oraz uwalnia od bólu. Jest skuteczną terapią, możliwą do zastosowania w prawie każdym przypadku.

Kinezyterapia działa wielokierunkowo. Nie tylko leczy już występujące schorzenia, ale przede wszystkim zapobiega kontuzjom oraz może stanowić formę rehabilitacji po zabiegach, operacjach czy urazach.

Korzyści

Zalet stosowania kinezyterapii jest wiele. Przede wszystkim jest ona wykonywana pod okiem spejalistów, co gwarantuje uzyskanie najlepszych efektów. Poza tym doskonale wpływa nie tylko na kości, stawy i mięśnie, ale również na metabolizm, układ oddechowy, a nawet na psychikę. Przyspiesza krążenie, zapewniając wszystkim komórkom organizmu lepsze dotlenienie i odżywienie.

Rodzaje

Kinezyterapia zawsze przyjmuje taki kształt, by leczyć konkretne schorzenie. Na przykład w przypadku leczenia skutków chorób neurologicznych i ortopedycznych stosuje się kinezyterapię PNF. W rehabilitacji dzieci i dorosłych z zaburzeniami neurologicznymi wykorzystuje się technikę NDT-Bobath, a w celu usprawnienia pracy stawów – Kaltenborn-Evjenth. Kinezyterapia jest także doskonała w leczeniu bólu kręgosłupa, a także w zwiększaniu ruchomości stawów w ruchu.

W wielu ośrodkach prowadzi się nie tylko indywidualne kinezyterapie, ale również zajęcia grupowe. Przykładem takiego miejsca jest Miejski Dzienny Dom Pomocy Społecznej nr 4 w Krakowie. Tutaj zajęcia organizowane są dla grupy seniorów, ale każdy uczestnik ma możliwość poćwiczenia przez chwilę sam na sam z rehabilitantem.

Efekty leczenia

Wszyscy pacjenci poddawani kinezyterapii widzą u siebie znaczną poprawę. Zazwyczaj jest to zwiększenie zakresu ruchu, dzięki któremu mogą na przykład sięgnąć tam, gdzie do tej pory nie mogli. Większość z nich także pozbawia się przewlekłego bólu, lepiej i szybciej chodzi, jest w stanie pokonywać dłuższe dystanse o własnych siłach. Każdy z nich odczuwa też wyraźną poprawę samopoczucia, co jest związane nie tylko z tym, że po terapii mogą lepiej i samodzielnie zadbać o własne potrzeby, ale również z tym, że podczas ćwiczeń wydziela się duża ilość endorfin.