77 433 88 88 [email protected]
Dom Opieki Dwór Biskupi Aleja Lompy 3, 48-300 Nysa, 77 433 88 88

Pytania

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Kiedy dom opieki jest lepszym rozwiązaniem

Nic nie zastąpi domu rodzinnego, ale przychodzi czas, że żaden dom rodzinny nie jest w stanie zapewnić tego, co oferuje dom opieki. Podczas podejmowania decyzji o wyborze domu opieki, należy kierować się dobrem seniora, tym, co dla niego najlepsze. Pogarszający się stan zdrowia, brak przygotowania medycznego członków rodziny, czy nawet zwykły brak czasu w nawale codziennych obowiązków, powodują wyrzutu sumienia zarówno osób starszych, jak i ich najbliższych, że są obciążeniem dla pozostałych lub że nie są w stanie zadbać o bliską osobę w sposób należyty.

Jeżeli chcesz zadbać o zapewnienie najlepszych warunków dla stanu fizycznego i psychicznego osoby starszej, przeprowadzka do domu opieki na pewno będzie korzystną decyzją. Personel opiekuńczy domu seniora, opieka pielęgniarska i lekarska oraz zajęcia z fizjoterapeutami, pozwolą na utrzymanie zdrowia pensjonariusza w lepszej kondycji. Regularne i przyrządzone według wskazań dietetyków posiłki pozwalają na uniknięcia wielu zaburzeń zdrowotnych seniorów. Z kolei praca z opiekunami, wolontariuszami, a przede wszystkim obecność innych mieszkańców, powodują, że mieszkańcy domu opieki szybko znajdują wspólny język i tematy, nie czują się wykluczeni społecznie i mogą w towarzystwie osób im podobnych w pełni korzystać z bardzo szerokiej oferty Dworu Biskupiego, tak, jak uczestniczyli w życiu społecznym w okresie pełnych sił.

Czy seniorzy tracą kontakt z rodziną?

Osoby starsze przebywające w domu opieki nie tracą kontaktu z osobami najbliższymi. Bezspornie kontaktów bezpośrednich jest mniej, jednak najważniejsza jest jakość tych kontaktów. Osoby, których stan zdrowia jest ustabilizowany, którym nie doskwiera samotność dzięki codziennym kontaktom ze społecznością Miasta Seniorów, które zawierają liczne przyjaźnie i znajomości w swoim nowym miejscu zamieszkania, będą potrafiły docenić kontakty bezpośrednie w trakcie wizyt członków rodziny. No co dzień kontakty możesz podtrzymywać dzięki komunikacji audiowizualnej i Internetowi – personel opiekuńczy i wolontariusze służą pomocą i zachęcają do kontaktów z bliskimi. Infrastruktura Dworu Biskupiego oraz walory Śląskiego Rzymu zapewniają komfortowe warunki do odwiedzin pensjonariuszy, a nawet do przyjazdów na atrakcyjne weekendy czy wakacje.

Czy w domu opieki jest bezpiecznie?

Zarówno przepisy ustawy „O opiece społecznej”, jak i komercyjna forma prowadzenia domów opieki, wymuszają prowadzenie ich jako najbezpieczniejsze miejsca dla osób starszych wymagających całodobowej opieki. Obecność wyszkolonego personelu przez cała dobę daje większe bezpieczeństwo osoby starszej od nawet najlepszej opieki wśród członków rodziny, którzy z przyczyn chociażby zawodowych oraz braku przygotowania medycznego nie są w stanie prawidłowo monitorować stan osoby starszej i, w razie nagłych przypadków” szybko podjąć skuteczne działania. Dwór Biskupi wyposażony jest w system kamer monitoringu, systemy przywoławcze w każdym pokoju i łazience, pensjonariusze dodatkowo wyposażeni są w indywidualne systemy bezpieczeństwa monitorujące ich stan zdrowia, miejsce pobytu oraz sygnalizujące upadek czy zagrożenie zdrowia ub życia.

Własne meble w pokojach?

Tak, jak najbardziej. Mieszkania w Dworze Biskupim są w pełni wyposażone i przystosowane do pobytu osób starszych, ale zachęcamy naszych mieszkańców do zabierania swoich nowych mieszkań mebli, pamiątek, dekoracji, wszystkiego, co będzie powodowało, że pobyt w nowym domu będzie dla nich jeszcze bardziej przyjemny. W razie potrzeby nasz personel zorganizuje ich transport na miejsce .

Co z wyżywieniem?

Dom Opieki Dwór Biskupi zapewnia pełne wyżywienie oraz napoje bez ograniczeń. Meny przygotowywane jest według wskazań lekarza opiekującego się mieszkańcem oraz dietetyka. Dodatkowo pensjonariusze mają możliwość samodzielnie, lub wspólnie z naszymi opiekunami przygotowywać sobie samodzielnie posiłki w dodatkowej, specjalnie urządzonej i wyposażonej dla mieszkańców kuchni.

Koszty pobytu

Cena pobytu w roku 2018 rozpoczynają się już od 3 000 zł za miesiąc i uzależnione są od kilku czynników, np. stopnia samodzielności, metrażu pokoju. Dom Opieki Dwór Biskupi przygotował system upustów oraz zróżnicowany cennik, określający ceny w zależności od stanu samodzielności pensjonariusza oraz rodzaju i lokalizacji wybranego pokoju mieszkalnego – ceny pobytu